Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X
Blogi eksperckie Aktualności Atrakcje Destynacje Wiedza Katalog firm Kontakt Mapa serwisu Rejestracja Logowanie
EventMapa.pl - Twój przewodnik po eventach
Lupa  

szukaj informacji     szukaj firmy
Baner
 

 

Muzeum Oręża Polskiego pod patronatem Jerzego Hoffmana

Autor: EventMapa.pl 2013-05-17 09:06:07
 

W Jantarowym Kasztelu, w nadnarwiańskich Kiermusach pod imieniem reżysera Jerzego Hoffmana otwarto wystawę stałą pt: Świetność Rzeczypospolitej Obojga Narodów od XV do XVII w pierwszym w Polsce prywatnym Muzeum Oręża Polskiego.

Kasztel to wierna replika średniowiecznej warowni granicznej pomiędzy Polską i Wielkim Księstwem Litewskim. Kiermusy to słynna w kraju wieś będąca Ostoyą Żubra i Tradycji Szlacheckiej z sarmackim dworkiem, stadem żubrów, Karczmą Rzym ze staropolskim jadłem i dębami zasadzonymi m.in. przez Irenę Szewińską, Adama Małysza, Krzysztofa Pendereckiego czy Zbigniewa Religę.

Jantarowy Kasztel 1_D

„Zimna Zośka” (15 maja) okazała się tym razem łaskawa i uroczystość odbyła się przy pięknej pogodzie, huku armatnich salw, cyrkowym niemal pokazem umiejętności strzelania z łuku w pełnym galopie czy renesansowymi tańcami zespołu Capella Antiqua Bialostociensis.

Renesansowe tańce_M     Tatarzy strzelają w Kiermusach_M     Tatarzy w Kiermusach_M

Wstęgę przecięli wspólnie reżyser Jerzy Hoffman i właściciel Ostoyi, Andrzej Żamojda.

- Jestem autentycznie wzruszony – powiedział Jerzy Hoffman. - Najbardziej tym, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają żeśmy jako naród sroce spod ogona nie wypadliśmy. Jesteśmy dumni z naszych kart historii. Dziękuję panu Andrzejowi za jego pasje, dziękuję wszystkim którzy uznali, że mogę być patronem tego Muzeum.

Rycerskie zbroje, różne rodzaje broni, armaty i łuki, ale również zastawa stołowa, stroje, obrazy, kilimy i całkowite wyposażenie komnat wywołały słuszny podziw. Największym zainteresowaniem cieszył się prawie dwumetrowy miecz, nazwany „mieczem Podbipięty”. Kilku śmiałków, w tym jedna białogłowa, starało się utrzymać go przez kilkanaście sekund w jednej ręce. Niektórym nawet się to udało. Ale o ścięciu jakiejkolwiek głowy nie było mowy.

Jantarowy Kasztel 2_D

Uroczystość w Kiermusach była częścią obchodów 500-lecia województwa podlaskiego. Stąd na otwarciu zjawili się licznie ludzie kultury i nauki, samorządowcy, pasjonaci historii.

- Taka dbałość o regionalną historię jest zawsze mile widziana – powiedział profesor Adam Dobroński, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku. - A gdy się kojarzy z okrągłą i piękną datą to staje się jeszcze bardziej nośna. Historię można uprawiać na różne sposoby. Ten uprawiany przez Andrzeja Żamojdę jest przyjazny i pouczający. Przy tym piękny, tak jak piękne są Kiermusy, Narew czy pobliski Tykocin.

Jerzy Hoffman otrzymuje Złoty Buzdygan_D

Rzeczpospolita Kiermusiańska wzbogaciła się o muzeum, wydała swoim miłośnikom swoje paszporty, monety. Jerzy Hoffman otrzymał również „Złoty Buzdygan”.

Impreza objęta była honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.


Źródło: PR
Komentarze użytkowników

 

Brak komentarzy

Aby dodać komenatarz należy się zalogować.
 

Najchętniej czytane


Zapowiedzi
powrót do góry ↑

Organizacja konferencji

© eventmapa.pl All rights reserved.

realizacja:Agencja Interaktywna zets.pl
Katalog firm

W naszym katalogu znajduje się 3068 firm z branży! Dołącz do nas!

Partnerzy
 • SBE
  Stowarzyszenie Branży Eventowej, nowa organizacja mająca na celu zintegrowanie środowiska branżowego, wypracowanie standardów współpracy oraz edukację branży eventowej.
 • Strony internetowe
  Najlepszą wizytówką dla Agencji zets.pl, którą z przyjemnością możemy Państwu polecić jest to jak wygląda i jak działa nasz wortal EventMapa.pl
 • Blog
  Blog prowadzony przez Rafała Mrzygłockiego z firmy Aram, dotyczy głównie oprawy audio-wizualnej imprez oraz programów TV, polecamy.
 • SOIT
  Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel to organizacja zrzeszająca profesjonalistów, których wspólnym celem jest propagowanie wiedzy o incentive travel.
 • HR Standard
  HRstandard.pl to portal skierowany do profesjonalistów zainteresowanych szeroko rozumiana branżą HR. To rzetelne źródło informacji o rynku pracy i sprawdzonych metodach zarządzania zasobami ludzkimi.
 • Marketingowiec
  Marketingowiec.pl to serwis skierowany do osób zawodowo związanych z obszarem marketingu, sprzedaży, mediów oraz public relations.
 • Event
  Targi Event to prezentacja produktów, technologii, usług i kompleksowych rozwiązań dla organizacji koncertów, konferencji, wydarzeń sportowych, kulturalnych i innego rodzaju eventów.
 • Sale biznesowe
  SaleBiznesowe.pl to ogólnopolski portal zawierający kompleksowe informacje o obiektach, w których można zorganizować konferencje, szkolenia, spotkania biznesowe, ale także bankiety.
 • GCB
  Gdańsk Convention Bureau to miejskie biuro kongresów.Głównym zadaniem GCB jest promocja Gdańska i Regionu, jako destynacji konferencyjnej oraz pomoc organizatorom podczas planowania wydarzeń biznesowych w regionie.
 • ITM
  W dniach 24-26 stycznia 2013 roku w Centrum Expo XXI w Warszawie odbędzie się III edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITM Warsaw.
 • Miejsca
  Miejsca godne polecenia to multimedialny informator turystyczny.
 • Pure Mind
  PureMind to szkolenia specjalistyczne na najwyższym poziomie, oparte o rzetelną wiedzę i doświadczenie najlepszych w Polsce ekspertów i praktyków biznesu.
 • www.eventplatforma.pl
  www.eventplatforma.pl to platforma informacyjna w całości dedykowana branży event. Głównym założeniem serwisu jest dostarczanie informacji oraz promowanie krajowych usług eventowych.

Polecamy: imprezy integracyjne dla firm imprezy firmowe incentive organizacja eventów organizacja imprez firmowych organizacja konferencji