Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X
Blogi eksperckie Aktualności Atrakcje Destynacje Wiedza Katalog firm Kontakt Mapa serwisu Rejestracja Logowanie
EventMapa.pl - Twój przewodnik po eventach
Lupa  

szukaj informacji     szukaj firmy
Baner
 

 

Mobilne klimatyzatory na hali, na pikniku i na korcieWyobraźmy sobie taką sytuację… Organizujemy piknik, czy inną imprezę na świeżym powietrzu, dopisało wszystko: goście, wykonawcy, pogoda. Powiedzmy z pogodą trochę jest za dobrze, tzn. jest upał i ludzie się męczą. Niby drobny fakt, a może zepsuć każdą imprezę. Jak temu zaradzić?

Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów klimatyzatorów, które możemy użyć na otwartej i półotwartej przestrzeni.  Jednym z nich jest system Port-a-cool. Klimatyzatory systemu Port-a-cool stosujemy wszędzie tam gdzie praca tradycyjnego systemu klimatyzacji jest niepraktyczna, czyli w obiektach półotwartych i dobrze wentylowanych wymagających szybkiego i często tymczasowego schładzania.

Klimatyzatory Port-a-cool nadają się do klimatyzacji wydzielonych miejsc (przestrzeni) w dużych obiektach (takich jak np. hale widowiskowe), w których mogą tworzyć tak zwane „wyspy chłodu”. Hale sportowe, kluby fitness, korty tenisowe, odkryte pływalnie, namioty wystawowe, bankietowe, biesiadne i wszystkie inne miejsca gdzie system ten może się sprawdzić.

Jak to działa?

System działa na zasadzie chłodzenia wyparnego zw. także chłodzeniem adiabatycznym. Polega on na odbieraniu ciepła przez odparowanie wody. Adiabatyczne chłodzenie powietrza najlepiej sprawdza się tam gdzie powietrze jest suche lub średnio – wilgotne i może wchłonąć rozpylona wodę, która zmniejszy temperaturę powietrza podwyższając jego wilgotność.
 
klima 1_D 
 
Woda, aby odparować potrzebuje ciepła z powietrza. Pobiera to ciepło i w ten sposób obniża temperaturę powietrza. Im powietrze suchsze, tym bardziej można obniżyć jego temperaturę.
  
Gdyby do powietrza o temperaturze 30 stopni Celsjusza i wilgotności 45 proc. wprowadzić rozpyloną wodę, to jego temperaturę można teoretycznie ochłodzić do temperatury 21 stopni, gdy osiągnie pełne nasycenie wilgocią. Tak działa odparowywana z naszej skóry woda po wyjściu z basenu lub spod prysznica, która sprawia nam przyjemne uczucie chłodu.

Można by się tu posłużyć tez przykładem z Afryki gdzie wilgotność wynosi około 20 proc. a temperatura 40 stopni Celsjusza. Po wyjściu z wody odczuwa się duży chłód, ponieważ przy takich warunkach można schłodzić powietrze nawet o 18 stopni, a już różnica 7 stopni powoduje przyjemne uczucie chłodu.

Z kolei w klimacie tropikalnym gdzie wilgotność powietrza jest zbliżona do 100 proc. polewanie wodą nie daje zbyt wiele, ponieważ woda osiąga duże nasycenie wilgocią i nie odparowuje intensywnie. Pewną ulgę może dać wtedy tutaj powiew powietrza.
 
klima 2_D 
 
Trzeba tutaj dodatkowo zwrócić uwagę na fakt, że wymiana ciepła zależy nie tylko od różnicy temperatury, wilgotności powietrza otaczającego, ale także od współczynnika przejmowania ciepła, który z kolei zależy od prędkości powietrza. Im większa szybkość napływu powietrza na daną powierzchnię (na powierzchnię ciała ludzkiego) tym ilość ciepła oddanego jest większa.

Sposób doboru klimatyzatorów
 
Wielkość klimatyzatora jest zależna od powierzchni obiektu, który ma być schłodzony, to też każdy z klimatyzatorów typu Port-a-cool ma podaną wydajność chłodniczą w przeliczeniu na maksymalną powierzchnię (m2) pomieszczenia. Wentylator przetłacza ciepłe powietrze przez odpowiedni wkład nasączony wodą i wydmuchuje je w kierunku klimatyzowanej przestrzeni. Rozpylone cząsteczki wody odparowując pobierają ciepło z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. 
 
Wkład jest wykonywany z papieru pakowego (siarczanowego) charakteryzującego się długotrwałością i wytrzymałością. Typowy wkład ma trwałość około 5 lat, a częstotliwość jego wymiany zależy od intensywności użytkowania, jak również czystości powietrza w obiekcie klimatyzowanym (ilości kurzu itp.)

Dystrybutorem   klimatyzatorów systemu port-a-cool jest w Polsce firma Flop System z Wrocławia - modele typu BryzaCOOL. Wielkość klimatyzatora jest zależna od powierzchni obiektu, który ma być schłodzony, to też każdy z klimatyzatorów typu BryzaCOOL ma podaną wydajność chłodniczą w przeliczeniu na maksymalną powierzchnię (mkw.) pomieszczenia. 
 
klima 3_D 
 
Np. modele BryzaCOOL 16 schładzają pow. do 75 mkw., model BryzaCOOL 24 – do 167 mkw., a model BryzaCOOL  36 - do 246 mkw., zaś model BryzaCOOL 48 – chłodzi do 372 mkw. Klimatyzatory tego typu są wydajne i niedrogie w eksploatacji, natomiast chcąc nabyć tego typu klimatyzator trzeba się liczyć z jednorazowym wydatkiem rzędu od 4.800 zł netto plus 23 proc. VAT za model BryzaCOOL 300 (chłodzi 48 mkw.), aż po 20 tys. netto plus VAT za model BryzaCOOL 48 (chłodzi do 372 mkw.).

Wynajem
 
Na rynku jest dostępnych szereg klimatyzatorów mobilnych różnych producentów, oferowanych na wynajem. Ceny zaczynają się zwykle od 40 zł netto za dobę. Do tego trzeba zwykle doliczyć koszt transportu oraz zwyczajową kaucję (ok.100 zł.). Niestety większości oferowanych modeli ma moc chłodzącą zwykle ok. 3 kW, co pozwala schłodzić powierzchnię najwyżej do 30 mkw. Do schłodzenia dużych obiektów, namiotów podczas imprez, festynów itp. potrzebne są klimatyzatory o większej mocy tzw. przemysłowe. Za wynajem takiego klimatyzatora trzeba naturalnie zapłacić więcej. Np. za klimatyzator mobilny o mocy 7,4 kW właściciel może zażądać już 220 zł za dobę pracy plus odpowiednio - wyższy koszt transportu i kaucji.


Źródła: www.flopsystem.pl, www.port-a-cool.com
Komentarze użytkowników

 

Brak komentarzy

Aby dodać komenatarz należy się zalogować.
 

powrót do góry ↑

Organizacja konferencji

© eventmapa.pl All rights reserved.

realizacja:Agencja Interaktywna zets.pl
Katalog firm

W naszym katalogu znajduje się 3067 firm z branży! Dołącz do nas!

Partnerzy
 • SBE
  Stowarzyszenie Branży Eventowej, nowa organizacja mająca na celu zintegrowanie środowiska branżowego, wypracowanie standardów współpracy oraz edukację branży eventowej.
 • Strony internetowe
  Najlepszą wizytówką dla Agencji zets.pl, którą z przyjemnością możemy Państwu polecić jest to jak wygląda i jak działa nasz wortal EventMapa.pl
 • Blog
  Blog prowadzony przez Rafała Mrzygłockiego z firmy Aram, dotyczy głównie oprawy audio-wizualnej imprez oraz programów TV, polecamy.
 • SOIT
  Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel to organizacja zrzeszająca profesjonalistów, których wspólnym celem jest propagowanie wiedzy o incentive travel.
 • HR Standard
  HRstandard.pl to portal skierowany do profesjonalistów zainteresowanych szeroko rozumiana branżą HR. To rzetelne źródło informacji o rynku pracy i sprawdzonych metodach zarządzania zasobami ludzkimi.
 • Marketingowiec
  Marketingowiec.pl to serwis skierowany do osób zawodowo związanych z obszarem marketingu, sprzedaży, mediów oraz public relations.
 • Event
  Targi Event to prezentacja produktów, technologii, usług i kompleksowych rozwiązań dla organizacji koncertów, konferencji, wydarzeń sportowych, kulturalnych i innego rodzaju eventów.
 • Sale biznesowe
  SaleBiznesowe.pl to ogólnopolski portal zawierający kompleksowe informacje o obiektach, w których można zorganizować konferencje, szkolenia, spotkania biznesowe, ale także bankiety.
 • GCB
  Gdańsk Convention Bureau to miejskie biuro kongresów.Głównym zadaniem GCB jest promocja Gdańska i Regionu, jako destynacji konferencyjnej oraz pomoc organizatorom podczas planowania wydarzeń biznesowych w regionie.
 • ITM
  W dniach 24-26 stycznia 2013 roku w Centrum Expo XXI w Warszawie odbędzie się III edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITM Warsaw.
 • Miejsca
  Miejsca godne polecenia to multimedialny informator turystyczny.
 • Pure Mind
  PureMind to szkolenia specjalistyczne na najwyższym poziomie, oparte o rzetelną wiedzę i doświadczenie najlepszych w Polsce ekspertów i praktyków biznesu.
 • www.eventplatforma.pl
  www.eventplatforma.pl to platforma informacyjna w całości dedykowana branży event. Głównym założeniem serwisu jest dostarczanie informacji oraz promowanie krajowych usług eventowych.

Polecamy: imprezy integracyjne dla firm imprezy firmowe incentive organizacja eventów organizacja imprez firmowych organizacja konferencji