Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X
Blogi eksperckie Aktualności Atrakcje Destynacje Wiedza Katalog firm Kontakt Mapa serwisu Rejestracja Logowanie
EventMapa.pl - Twój przewodnik po eventach
Lupa  

szukaj informacji     szukaj firmy
Baner
 

Miejsce:
Polska i Świat, trendy incentive
Kategoria:
Incentive
Państwo:
Polska i Świat, trendy incentive
Lokalizacja:
Pokaż na mapie
 

Sektor Incentive Travel wychodzi z dołka? Ciekawe miejsca i trendy w branży w roku 2010Wyjazdy typu incentive travel są jedną z najbardziej atrakcyjnych form imprez motywacyjnych i integracyjnych dla pracowników firm.

Cieszą się sporym zainteresowaniem  zarówno wśród firm organizujących takie wydarzenia jak i pracodawców. Branży tej jednak nie ominął ogólnoświatowy kryzys.  Według raportu opublikowanego przez stowarzyszenie SITE, aż 76 proc. zleceniodawców i organizatorów wyjazdów typu incentive przyznało, że w okresie recesji znacznie spadła liczba podróży motywujących. Jedynie 7 proc. ankietowanych odnotowało w tym samym okresie wzrost wyjazdów.

 

Ostrożnie z prognozami

Połowa ankietowanych uważa, że odzyskanie dawnych pozycji na rynku zajmie im dwa lata, a tyle samo, że potrwa dłużej. Wydaje się jednak, że tendencja spadkowa w wyjazdach motywacyjnych ulega spowolnieniu, jednak według większości ankietowanych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy utrzyma się tendencja spadkowa lub pozostanie na tym samym poziomie (87 proc.). Tylko 13 proc. spodziewa się zwiększenia obrotów. Zdaniem większości poprawy sytuacji w zależności od branży należy się spodziewać za rok, nawet - jak podają niektórzy - za trzy lata. Ostrożny optymizm panuje na polskim rynku, co zapewnie związane jest z nie najgorszą sytuacją polskiej gospodarki. Zdaniem większości firm z pewnością pozytywnie na rozwój sektora wpłynie powołane niedawno Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel. Głównym jego celem jest propagowanie incentive travel jako skutecznego narzędzia biznesowego.

- Po trudniejszym początku zeszłego roku sytuacja branży incentive systematycznie się poprawia. Obecnie mamy dużo zapytań ze strony klientów i wygląda na to, że najgorsze już za nami - mówi Łukasz Nowosadzki, PR marketing specialist 5 Stars Club Business Travel.

Nie należy jednak oczekiwać radykalnej poprawy sytuacji. Robert Kuehn, wiceprezes Zarządu Grupy TSO, jednego z liderów w branży organizacji wyjazdów typu incentive uważa, że rynek incentives w roku 2010 w dalszym ciągu będzie trudny.

 - Wiele budżetów zostanie „otwartych" dopiero pod koniec roku, gdyż firmy uciekające przed kryzysem będą walczyły o przetrwanie. Działy marketingu dalej tną budżety, zmniejsza się wydatki na reklamę  - uważa R. Kuehn.

 Zdaniem wiceprezesa Kuhna nie oznacza to jednak, że firmy całkowicie zrezygnują z tego sposobu nagradzania pracowników.

-  Wiele przedsiębiorstw mimo gorszej sytuacji na rynku zdaje sobie sprawę jak ważne jest motywowanie - tym bardziej - w kryzysie. Teraz właśnie tym bardziej należy zadbać o pracownika, docenić jego pracę, aby czuł się potrzebny i ważny. Bo tylko wtedy dobrze wykonuje swoje zadania, a zadowolony jest najlepszym piarowcem swojej firmy - tłumaczy..

Osoby z działów HR odpowiedzialne za szkolenia w firmach oraz za wdrażanie systemów motywacyjnych zgodnie podkreślają, że w kryzysie nie warto całkowicie rezygnować z wyjazdu, ale wybrać wariant tańszy.


Islandia, Grupa TSO 2_D

 fot. Grupa TSO

 

- Nie zawsze, bowiem najdalej znaczy najatrakcyjniej. Wszyscy w branży liczyliśmy na spore zainteresowanie wyjazdami na MŚ do RPA. Niestety wysokie koszty związane z wyjazdem i dodatkowo sytuacja gospodarcza na świecie spowodowały, że niewiele firm zdecydowało się na ten kierunek - podsumowuje R. Kuehn.

 

Tendencja raczej oszczędnościowa - ważny jest cel

W turystyce motywacyjnej bardzo ciężko przewidzieć, jakie kierunki będą cieszyły się największą popularnością - dużą rolę niewątpliwie odgrywa panująca na rynku moda. Raz jest to Dubaj, raz Tajlandia. Jak podkreśla Krzysztof Michniewicz, dyrektor generalny  Incentive Concept Poland, wybór miejsca incentive travel jest mniej istotny, niż sam cel wyjazdu motywacyjnego. Są dwa-trzy ważniejsze priorytety.

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytania. Po co zabieramy naszego klienta? Czy jest to jego pierwszy wyjazd? Czy wcześniej był z nami czy też wyjeżdżał z konkurencją? Np. jeżeli pracownikom zależy głównie na plaży i słońcu to mamy, co najmniej 10 miejsc do wyboru. Może to być równie dobrze Grecja, jak i Hiszpania - wyjaśnia Krzysztof Michniewicz.

Jego zdaniem wybór miejsca zależy w równym stopniu od dojrzałości firm na rynku incentive travel oraz od wysokości budżetu przeznaczonego na wyjazd.

5 Stars 2_D

  fot. Mikołaj Jeżak
 

- Firmy, które po raz pierwszy korzystają z wyjazdów motywacyjnych, najczęściej korzystają z bliższych destynacji np. w basenie Morza Śródziemnego. Dopiero następne wyjazdy odbywają się w bardziej egzotycznych kierunkach. W Polsce bardziej popularne są krótkie pobyty, cztero czy pięciodniowe, z krótkim przelotem na miejsce, niż dłuższy pobyt i przelot związany ze zmianą kilku stref czasowych - podkreśla K. Michniewicz.

 

Nowe trendy

Które destynacje, w takim razie, będą najpopularniejsze w bieżącym roku i co zaproponują im organizatorzy wyjazdów typu incentive?

5 Stars 3_D

  fot. Mikołaj Jeżak
 

- Z bardziej egzotycznych kierunków dominują wyjazdy do Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Popularna jest Tajlandia, Kuba, Kostaryka i Karaiby. Z bliższych destynacji można wymienić Maderę, Maltę, Sycylię, Jordanię i Emiraty Arabskie - wymienia Krzysztof Michniewicz i dodaje, że od jakiegoś czasu „Incentive Concept" zmienia oblicze wyjazdów motywacyjnych w Polsce propagując ideę „Give Instead of Take" (popularna w Europie, a nieznana dotychczas w Polsce forma wyjazdów oparta na połączeniu typowych zajęć integracyjno-wypoczynkowych z charytatywną działalnością społeczną).

- „Wspólny remont szkolnej klasy", sadzenie lasu, czy opieka nad osobami niepełnosprawnymi to dla wielu uczestników wyjazdów motywacyjnych nowe doświadczenia budujące ich wrażliwość i uczące, że nasza odpowiedzialność nie musi oznaczać wyłącznie prostego przekazania czeku na cele społeczne, ale może polegać na czynnej pomocy. Początki były dość trudne, a klienci raczej zachowawczy wobec tego pomysłu. Teraz, kiedy CSR stał się dla wielu korporacji i firm normą, give instead of take jest bardzo często wykorzystywane w firmowych spotkaniach - podkreśla K. Michniewicz.

Łukasz Nowosadzki, potwierdza, że wyjazdy incentive zasadniczo różnią się od innych ofert tym, że każdy wyjazd jest przygotowany w odpowiedzi na konkretne zapytanie ze strony klienta i dotyczy to także miejsc destynacji. Np. w grudniu ubiegłego roku 5. Stars Club Business Travel realizował indywidualne wyjazdy w ramach Adventure Club do Namibii, Zambii i Botswany, a obecnie dla pasjonatów fotografii w ramach Akademii Nikona przygotował dwie fotoekspedycje z Marcinem Kydryńskim do Wietnamu i Etiopii. Obecnie planuje również kilka wyjazdów na Kubę.

5 Stars 4_D

  fot. Mikołaj Jeżak
 

- Trendy wyjazdowe pojawiają się nagle. Destynacje stają się popularne głównie ze względu na atrakcyjną cenę, ale tylko wtedy, jeśli w danym kraju czy regionie świata jest bezpiecznie. Popularna jest teraz Indonezja, np. Bali, gdzie jest bardzo dobra obsługa, wysokiej klasy hotele, istnieje możliwość przygotowania szeroko pojętych atrakcji, a  koszty są stosunkowo niskie. Powodzeniem cieszy się Portugalia, zwłaszcza Madera. „Do  łask" wracają Stany Zjednoczone. Na popularności zyskuje również Czarna Afryka: Etiopia, Kenia, Senegal czy organizator najbliższych Mistrzostw Świata w piłce nożnej - RPA - podkreśla Łukasz Nowosadzki.

 

Autor: Jacek Prokopiuk
EventMapa.pl

 

 

Artykuł powstał przy współpracy: 

5 Stars Club Business Travel

Grupa TSO

Incentive Concept Poland

 
Lokalizacja:

Komentarze użytkowników

 

Brak komentarzy

Aby dodać komenatarz należy się zalogować.
 

powrót do góry ↑

Organizacja konferencji

© eventmapa.pl All rights reserved.

realizacja:Agencja Interaktywna zets.pl
Katalog firm

W naszym katalogu znajduje się 3067 firm z branży! Dołącz do nas!

Partnerzy
 • SBE
  Stowarzyszenie Branży Eventowej, nowa organizacja mająca na celu zintegrowanie środowiska branżowego, wypracowanie standardów współpracy oraz edukację branży eventowej.
 • Strony internetowe
  Najlepszą wizytówką dla Agencji zets.pl, którą z przyjemnością możemy Państwu polecić jest to jak wygląda i jak działa nasz wortal EventMapa.pl
 • Blog
  Blog prowadzony przez Rafała Mrzygłockiego z firmy Aram, dotyczy głównie oprawy audio-wizualnej imprez oraz programów TV, polecamy.
 • SOIT
  Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel to organizacja zrzeszająca profesjonalistów, których wspólnym celem jest propagowanie wiedzy o incentive travel.
 • HR Standard
  HRstandard.pl to portal skierowany do profesjonalistów zainteresowanych szeroko rozumiana branżą HR. To rzetelne źródło informacji o rynku pracy i sprawdzonych metodach zarządzania zasobami ludzkimi.
 • Marketingowiec
  Marketingowiec.pl to serwis skierowany do osób zawodowo związanych z obszarem marketingu, sprzedaży, mediów oraz public relations.
 • Event
  Targi Event to prezentacja produktów, technologii, usług i kompleksowych rozwiązań dla organizacji koncertów, konferencji, wydarzeń sportowych, kulturalnych i innego rodzaju eventów.
 • Sale biznesowe
  SaleBiznesowe.pl to ogólnopolski portal zawierający kompleksowe informacje o obiektach, w których można zorganizować konferencje, szkolenia, spotkania biznesowe, ale także bankiety.
 • GCB
  Gdańsk Convention Bureau to miejskie biuro kongresów.Głównym zadaniem GCB jest promocja Gdańska i Regionu, jako destynacji konferencyjnej oraz pomoc organizatorom podczas planowania wydarzeń biznesowych w regionie.
 • ITM
  W dniach 24-26 stycznia 2013 roku w Centrum Expo XXI w Warszawie odbędzie się III edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITM Warsaw.
 • Miejsca
  Miejsca godne polecenia to multimedialny informator turystyczny.
 • Pure Mind
  PureMind to szkolenia specjalistyczne na najwyższym poziomie, oparte o rzetelną wiedzę i doświadczenie najlepszych w Polsce ekspertów i praktyków biznesu.
 • www.eventplatforma.pl
  www.eventplatforma.pl to platforma informacyjna w całości dedykowana branży event. Głównym założeniem serwisu jest dostarczanie informacji oraz promowanie krajowych usług eventowych.

Polecamy: imprezy integracyjne dla firm imprezy firmowe incentive organizacja eventów organizacja imprez firmowych organizacja konferencji