Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X
Blogi eksperckie Aktualności Atrakcje Destynacje Wiedza Katalog firm Kontakt Mapa serwisu Rejestracja Logowanie
EventMapa.pl - Twój przewodnik po eventach
Lupa  

szukaj informacji     szukaj firmy
Baner
 

 

Bezpieczeństwo na imprezie masowejAutor: EventMapa.pl

Impreza masowa, na której bawi się mnóstwo osób może przybrać nieoczekiwany obrót. Trzeba więc zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami. Z perspektywy uczestnika, dobrze z kolei pamiętać, że służby porządkowe mają całkiem szerokie uprawnienia i nie warto przeszkadzać im w działaniu.

Na barkach organizatora

Za zapewnienie bezpieczeństwa w czasie imprezy masowej odpowiedzialny jest jej organizator. Zobowiązuje się go do zatrudnienia wyszkolonej i odpowiednio wyposażonej służby porządkowej oraz informacyjnej. Dodatkowo musi zapewnić pomoc medyczną, zaplecze higieniczno-sanitarne i zaplanować drogi ewakuacyjne oraz drogi dojazdu służb ratowniczych. Służby porządkowe oraz informacyjne mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w trakcie imprezy masowej. Pierwsze z nich to przeszkoleni ochroniarze posiadający licencję I lub II stopnia podlegający kierownikowi do spraw bezpieczeństwa. Służby informacyjne to natomiast osoby upoważnione do wielu czynności związanych z bezpieczeństwem, jednak nie posiadające licencji. 

Osoba, która pragnie zorganizować imprezę masową musi oczywiście otrzymać odpowiednie zezwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Aby otrzymać takowy dokument należy razem z wnioskiem przedłożyć wiele opinii, zezwoleń oraz planów, które są szczegółowo określane przez Ustawę z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Można zatem śmiało powiedzieć, że organizator już na etapie planowania musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie całej imprezy masowej. Przed realizacją należy bezwzględnie sprawdzić:

- warunki ewakuacji – czy drogi są drożne, czy ewakuacja jest zgodna z planem,
- wystrój wnętrz – czy w pomieszczeniach nie znajdują się łatwopalne lub niebezpieczne materiały,
- stan urządzeń i instalacji – czy wszystko działa tak, jak powinno,
- oznaczenia – czy urządzenia i drogi ewakuacyjne posiadają stosowne znaki,
- wiedzę pracowników – czy wszystkie osoby obsługujące imprezę masową posiadają odpowiednią wiedzę i przeszkolenie,
- bezpieczeństwo efektów specjalnych – czy przewidziane efekty specjalne nie stanowią zagrożenia dla uczestników.
 
evening party_D 
 
Wątpliwości uczestnika 

Jeżeli chodzi o uczestników imprezy masowej, często nie zdają sobie oni sprawy z tego, co mogą, a czego nie mogą robić obecne na niej służby porządkowe oraz informacyjne. Niekiedy zwykłe przeszukanie bagażu budzi nasz protest, nie mówiąc już o wylegitymowaniu lub użyciu siły fizycznej. Służby mające za zadanie zapewnić bezpieczeństwo imprezy masowej posiadają jednak szereg praw i obowiązków, które warto znać wcześniej, by nie wdać się w „dyskusję” z ochroną, która może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Służby stojące na straży bezpieczeństwa mogą przede wszystkim wylegitymować uczestnika eventu, zadając mu szereg pytań potwierdzających jego tożsamość. Nie powinniśmy się zdziwić również wtedy, gdy ochrona poprosi nas o okazanie biletu wstępu lub innego dokumentu upoważniającego do przebywania na terenie imprezy masowej. Przeszukanie bagaży jest również zgodne z prawem, jeśli zachodzi podejrzenie o wnoszenie niedozwolonych przedmiotów. 

Służby porządkowe mogą również wydawać stosowne polecenia jeśli uznają, że uczestnicy nie zachowują się zgodnie z regulaminem imprezy lub co gorsza, zakłócają porządek. Jeśli nie zastosujemy się do poleceń, możemy zostać usunięci z terenu eventu z odpowiednią grzywną. Służby porządkowe mają prawo do użycia siły fizycznej tylko jeśli uznają, że „stanowimy zagrożenie dla dóbr powierzonych ochronie” lub „dopuszczamy się czynów zabronionych”.
 
 

Źródło: Agencja Ochrony Osób i Mienia K2 Sp. z o.o. , www.k2gps.pl
 
 
Redakcja: EventMapa.plKomentarze użytkowników

 

Brak komentarzy

Aby dodać komenatarz należy się zalogować.
 

Najchętniej czytane


Zapowiedzi
powrót do góry ↑

Organizacja konferencji

© eventmapa.pl All rights reserved.

realizacja:Agencja Interaktywna zets.pl
Katalog firm

W naszym katalogu znajduje się 3067 firm z branży! Dołącz do nas!

Partnerzy
 • SBE
  Stowarzyszenie Branży Eventowej, nowa organizacja mająca na celu zintegrowanie środowiska branżowego, wypracowanie standardów współpracy oraz edukację branży eventowej.
 • Strony internetowe
  Najlepszą wizytówką dla Agencji zets.pl, którą z przyjemnością możemy Państwu polecić jest to jak wygląda i jak działa nasz wortal EventMapa.pl
 • Blog
  Blog prowadzony przez Rafała Mrzygłockiego z firmy Aram, dotyczy głównie oprawy audio-wizualnej imprez oraz programów TV, polecamy.
 • SOIT
  Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel to organizacja zrzeszająca profesjonalistów, których wspólnym celem jest propagowanie wiedzy o incentive travel.
 • HR Standard
  HRstandard.pl to portal skierowany do profesjonalistów zainteresowanych szeroko rozumiana branżą HR. To rzetelne źródło informacji o rynku pracy i sprawdzonych metodach zarządzania zasobami ludzkimi.
 • Marketingowiec
  Marketingowiec.pl to serwis skierowany do osób zawodowo związanych z obszarem marketingu, sprzedaży, mediów oraz public relations.
 • Event
  Targi Event to prezentacja produktów, technologii, usług i kompleksowych rozwiązań dla organizacji koncertów, konferencji, wydarzeń sportowych, kulturalnych i innego rodzaju eventów.
 • Sale biznesowe
  SaleBiznesowe.pl to ogólnopolski portal zawierający kompleksowe informacje o obiektach, w których można zorganizować konferencje, szkolenia, spotkania biznesowe, ale także bankiety.
 • GCB
  Gdańsk Convention Bureau to miejskie biuro kongresów.Głównym zadaniem GCB jest promocja Gdańska i Regionu, jako destynacji konferencyjnej oraz pomoc organizatorom podczas planowania wydarzeń biznesowych w regionie.
 • ITM
  W dniach 24-26 stycznia 2013 roku w Centrum Expo XXI w Warszawie odbędzie się III edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITM Warsaw.
 • Miejsca
  Miejsca godne polecenia to multimedialny informator turystyczny.
 • Pure Mind
  PureMind to szkolenia specjalistyczne na najwyższym poziomie, oparte o rzetelną wiedzę i doświadczenie najlepszych w Polsce ekspertów i praktyków biznesu.
 • www.eventplatforma.pl
  www.eventplatforma.pl to platforma informacyjna w całości dedykowana branży event. Głównym założeniem serwisu jest dostarczanie informacji oraz promowanie krajowych usług eventowych.

Polecamy: imprezy integracyjne dla firm imprezy firmowe incentive organizacja eventów organizacja imprez firmowych organizacja konferencji